Web Tasarımı

Dijital pazarlamanın en önemli ögesi ürün veya hizmetin sunulduğu web siteleridir.  Çok basit gibi algılanan ancak üzerinde en çok durulması gereken bir konudur. Bu konunun önemi başarısız çalışmaların sonradan çıkardığı sorunların görülmesiyle daha net anlaşılmaktadır.

Web tasarım projelerinin %60’ından fazlasının müşteri memnuniyetsizliği ile sonuçlandığını biliyor muydunuz?  İyi bir web sitesinin temel bazı özelliklerinin mutlaka olması gerekir. Bunlar;

  • Mobil cihazlarda (Tablet ve Telefonlar) ile tam uyumlılık.
  • İçerik hiyerarşisi,
  • Kullanıcı deneyimi tasarlanmış bir tasarım yaklaşımı,
  • Tüm cihazlardan sorunsuz erişim sağlayacak geliştirme altyapısı,
  • Arama motoru optimizasyonu (SEO) uyumluluğu,

Mobi Cihazlarla Uyumlu Web Sitesi

Mobil cihaz kullanan web sitesi kullanıcı sayısı, masaüstü ve laptop kullanan kullanıcıların sayısını geçmiş durumdadır. Bu nedenle web siteleri mobil cihazlarda düzgün bir görünüm sağlamak zorundadır.

Mobil Uyumlu Olan ve Olmayan Web Sitesi

Mobil uyumlu olmayan web sitelerine cep telefonları ile bakıldığında sitenin küçültülmüş bir hali görünür ve gerçekten okunması ve linklere tıklanması oldukça zorlaşır. Ayrıca Google, Yandex gibi arama motorları bu tip siteleri arama sonuçlarında ön sıralara çıkarmamaktadır.

Mobil Uyumlu Web Sitesi (Responsive Tasarım)

Mobil uyumlu web sitelerinde bir yöntem de mobil cihazların otomatik tespit edilerek mobil içeriğin ikinci bir tasarımda görüntülenmesidir. Bu yöntem artık tercih edilmemektedir. Zira yapılacak bir içerik değişikliğinin hem mobil hem masaüstü tarafta yapılmasını gerektirir. Günümüzde mobil uyumlu siteler yapmak için “Responsive Tasarım” adı verilen bir teknikle oluşturulur. Bu yöntem cihazın boyu değiştiğinde sitenin otomatik ölçeklenemesini sağlar.

Kötü ve iyi web tasarım ornekleri

Kullanıcı Deneyimine Dayanan Web Tasarımı

Biz sitelerimizi sizin için değil, müşterileriniz için tasarlarız. Kullanıcı deneyimi ve arama motoru uyumu ilk önceliğimiz olarak gelir. Çünkü amacımız sadece güzel görünen bir web sayfası yapmak değil, gerçekten işinizi geliştiren, satışlarınızı arttıran bir web projesi yapmaktır.

Web sitesi açmak hem etik hem de yasal olarak sorumluluk getiren bir işlemdir. Ön yüz yani tasarımın kendine göre yapısı ve kuralları, arka servislerin özellikle güvenlik yapısı ve yasal olarak verileri koruma kanunlarının (KVKK, GPDR) sağlanması gibi gereklilikler gibi bulunmaktadır. Bu süreçlerin daha profesyonel yaklaşımla yönetilmesi gerekir. Aksi durumda bir işletme için hem yasal hem maddi kayıplar oluşması an meselesidir.